49. Mistrovství České republiky v badmintonu

Na přelomu ledna a února se v Liberci uskutečnilo 49. Mistrovství České republiky v badmintonu. V pěti disciplínách se představili nejlepší čeští hráči a hráčky a během tří dnů se hrál skutečně výborný badminton. Aby ne, k vidění byla téměř desítka hráčů, kteří jsou aktuálně v první stovce světového žebříčku!

Nejlepší postavení z českých hráčů patří v současné době Petru Koukalovi, který se nachází na 36. místě ve dvouhře mužů; mezi evropskými hráči je Petr na místě dvanáctém. Největší favorit celého mistrovství i přes drobná zaváhání dostál své pověsti aktuálně nejlepšího českého hráče a potřetí za sebou na domácím mistrovství zvítězil. Do „českého rekordu" Jana Fröhlicha, který ale vyhrál mistrovství devětkrát v řadě, mu ještě pár vítězství schází, ale co není, může za šest let být.

Ve finále dvouhry žen se utkaly spoluhráčky ze čtyřhry, kde překvapivě skončily už v semifinále - Martina Benešová porazila Hanu Kollarovou a po sedmi letech znovu zažila vítěznou finálovou radost ve finále mistrovství republiky; tak dlouhý odstup od dvou vítězství na největším českém turnaji neměla před Martinou žádná jiná hráčka.

V párových disciplínách se prosadila zkušenost i dravé mládí. Zkušenost zcela ovládla zápasy ve čtyřhře žen a smíšené čtyřhře, ve čtyřhře mužů zase věkový průměr všech finalistů jen o málo překročil dvacet let.

Ve čtyřhře žen získaly Eva Titěrová s Hanou Milisovou už svůj šestý společný titul. Jedny z nejúspěšnějších badmintonistek české historie se ale na svůj další titul musely pořádně nadřít, ve druhém kole zvítězily nad párem Monika Erbenová - Martina Vacková až 21:19 ve třetím setu a ve finále Eva s Hanou zdolaly dvojici Miroslava Vašková - Hana Procházková až po třech vyrovnaných setech 21:19, 19:21 a 21:17.

Neméně dramatická byla cesta k titulu v podání páru Jakub Bitman - Pavel Drančák. Už ve čtvrtfinále a semifinále svedli druzí nasazení pravé deblové bitvy o každý míč. Ve finále sebral první nasazený pár Tomáš Kopřiva - Ondřej Kopřiva Jakubovi s Pavlem první set poměrem 21:11 a mířil k suverénnímu vítězství. Následující dva sety už ale patřili pražskému páru, který se tak mohl radovat z prvního českého titulu; bratři Kopřivové zůstali jen těsně pod vrcholem už podruhé za sebou. Finále čtyřhry mužů bylo tou nejlepší ukázkou kvality raket Yonex, neboť všichni čtyři aktéři finálového zápasu hrají raketami Armortec 900 - Jakub, Pavel a Tomáš raketami Armortec 900 Power, Ondřej Armortec 900 Technique.

Jestliže předchozí dvě disciplíny hledaly své vítěze až po třísetových dramatech, cesta páru Pavel Florián - Martina Benešová za výhrou ve smíšené čtyřhře byla proti tomu jednoduchou jednoaktovkou. Pavel a Martina sice nevítězili ve svých zápasech jasným rozdílem, ale v každém setu měli k dispozici náskok alespoň několikabodový, což jim bohatě stačilo. Ve finále se jim podařilo poprvé porazit pětinásobné mistry republiky Martina Herouta a Evu Titěrovou 21:18 a 21:12 a mohli začít slavit obhajobu loňského titulu.

Výsledky finálových zápasů

Dvouhra mužů: Petr Koukal vs. Jan Vondra 18:21, 21:12, 21:6

Dvouhra žen: Martina Benešová vs. Hana Kollarová 21:11 a 21:12

Čtyřhra mužů: Jakub Bitman, Pavel Drančák vs. Tomáš Kopřiva, Ondřej Kopřiva 11:21, 21:15 a 21:15

Čtyřhra žen: Eva Titěrová, Hana Milisová vs. Miroslava Vašková, Hana Procházková 21:19, 19:21 a 21:17

Smíšená čtyřhra: Pavel Florián, Martina Benešová vs. Martin Herout, Eva Titěrová 21:18 a 21:12