2009 Yonex OCBC US Open

V kalifornském Orange County se na konci minulého týdne uskutečnil 2009 Yonex OCBC US Open, největší turnaj na americkém kontinentu tohoto roku. Pořadatelům se vedle hvězd domácích a kanadských, které obsadily většinu finálových míst, podařilo nalákat na turnaj i jednu z největších hvězd světového badmintonu – Taufika Hidayata (Indonésie).

Hrálo se o 80.000 dolarů a turnaj byl zařazen do kategorie Grand Prix, což znamená, že turnaj byl svou velikostí stejný jako v Evropě velmi oceňované a vždy kvalitně obsazené Dutch Open či Yonex German Open.

Taufik Hidayat (ArcSaber 10), olympijský vítěz a mistr světa, si výjezdem do slunné Kalifornie zpříjemnil přípravu před 17. Mistrovstvím světa jednotlivců, které se za měsíc uskuteční v indickém Hajdarábádu.

Pěti dvousetovými vítězstvími si před vrcholem roku upevnil sebevědomí, vyzkoušel některé herní varianty a navíc si upevnil čtvrté místo na světovém žebříčku, což je z důvodu lepší pozice mezi nasazenými na mistrovství světa velmi důležité.

Domácí diváky potěšili především Howard Bach a Tony Gunawan; oba jsou rovněž smluvní hráči společnosti Yonex. Společně suverénně zvítězili ve čtyřhře mužů, Howard navíc přidal společně s nejlepší americkou hráčkou Evou Lee vítězství ve smíšené čtyřhře.

Výsledky finálových zápasů

Taufik Hidayat (Indonésie) vs. Hsuan Yi Hsueh (Tchaj-wan) 21:15 a 21:16

Anna Rice (Kanada) vs. Mona Santoso (USA) 21:17 a 21:9

Howard Bach, Tony Gunawan (USA) vs. Jurgen Koch, Peter Zauner (Rakousko) 21:12 a 21:9

Ruilin Huang, Xuelian Jiang (Kanada) vs. Ying Chen, Yun (Grace) Peng (USA) 14:21, 21:15 a 21:11

Howard Bach, Eva Lee (USA) vs. Alvin Lau, Xuelian Jiang (Kanada) 21:13 a 21:12